Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Przedmiotem ochrony w rezerwacie może być całość przyrody lub szczególne jej składniki, w tym fauna, flora, biota grzybów oraz twory przyrody nieożywionej. Cały obszar rezerwatu albo jego części mogą podlegać ochronie ścisłej, ochronie czynnej lub ochronie krajobrazowej. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. haRezerwaty stanowią 1,6 % powierzchni lasów zarządzanych przez LP. Na terenie Nadleśnictwa Opole znajdują się 2 rezerwaty przyrody:

Rezerwat przyrody „Prądy"

Rok utworzenia: 2001

Powierzchnia: 36,77 ha

Leśnictwo: Dąbrowa

Rezerwat przyrody „Prądy" obejmuje 36,77 ha bagien i lasów położonych  w pobliżu miejscowości Prądy na terenie Gminy Dąbrowa Opolska. Klasyfikowany jest jako rezerwat torfowiskowy. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych, a także pełnionych funkcji retencyjnych, dobrze wykształconych torfowisk wysokich, będących unikatowym zbiorowiskiem w skali Borów Niemodlińskich. Na terenie rezerwatu występuje jedno chronione siedlisko przyrodnicze: sosnowy bór bagienny, oraz fragmentaryczne torfowisko wysokie z roślinnością torfotwórczą. Flora rezerwatu obejmuje gatunki charakterystyczne dla boru bagiennego z panującą sosną zwyczajną i brzozą omszoną oraz charakterystyczne gatunki torfowisk wysokich jak: przygiełka biała, turzyca nitkowata, wełnianka wąskolistna, żurawina błotna, bagno zwyczajne i rosiczka okrągłolistna.

Rezerwat przyrody „Srebrne źródła"

Rok utworzenia: 2005

Powierzchnia: 18,38 ha

Leśnictwo: Dębska Kuźnia

Klasyfikowany jest jako rezerwat leśny, a celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych: łęgowych i grądowych oraz obszaru źródliska bezimiennego dopływu rzeki Jemielnica. Główna atrakcja rezerwatu to niewątpliwie źródlisko z wykształconym zespołem ziołorośli z panującym lepiężnikiem białym. Na terenie rezerwatu występują 4 chronione siedliska przyrodnicze: grąd środkowoeuropejski, łęg wiązowo-jesionowy, łęg jesionowo-olszowy, wysokogórskie ziołorośla i zarośla liściaste. W rezerwacie występują 104 gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych, z pośród których 7 to gatunki chronione: kopytnik pospolity, wawrzynek wilcze łyko, kruszczyk szerokolistny, przytulia wonna, bluszcz pospolity, przylaszczka pospolita, lepiężnik biały, śledziennica skrętolistna. Fauna rezerwatu obejmuje gatunki występujące w całym kompleksie leśnym.

Rezerwat przyrody „NAROK"

Rok utworzenia: 2023

Powierzchnia: 113,87 ha

Leśnictwo: Narok

Na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z 10 października 2023 r. powołany został rezerwat przyrody Narok. Rezerwat położony jest na terenie gminy Dąbrowa, w powiecie opolskim, na terenie Nadleśnictwa Opole, RDLP Katowice.  Pod względem zajmowanej powierzchni (113, 87 ha) jest to obecnie największy rezerwat przyrody na Opolszczyźnie. 

 Za rezerwat przyrody Narok uznano dobrze zachowany las dolinny porastający paleomenadry rzeki Odry, drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Głównie jest to las o charakterze łęgowym, tj. dębowo-wiązowy Ficario-Ulmetum (z fragmentami grądów Galio-Carpinetum) oraz olszowo–jesionowy Fraxino-Alnetum, z wysokim udziałem starych drzewostanów.

Na terenie rezerwatu występują liczne geofity, tj. złoć żółta, ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, zawilec żółty, czosnek niedźwiedzi i śnieżyczka przebiśnieg. W miejscu starorzeczy występują zbiorowiska okrężnicy bagiennej, żabiścieku pływającego z towarzyszącymi im płatami rzęsy z klasy Lemnetea minoris. Starorzecza są doskonałym siedliskiem dla różanki pospolitej, piskorza oraz karasia pospolitego – gatunku występującego naturalnie na zaledwie kilku stanowiskach w województwie opolskim.

Teren rezerwatu jest doskonałym miejscem rozrodu płazów, m.in. dla rzekotki drzewnej, gatunku chronionego, bardzo wrażliwego na zmiany w środowisku związane z melioracją jak i fragmentacją lasów, zagajników i łąk. Środowisko wodne jakie zapewnia zróżnicowany ekosystem lasu doliny rzecznej jest doskonałym siedliskiem dla rzadkiego gatunku chrząszcza z rodziny pływakowatych - Dytiscus circumflexus, jak i występującej w sąsiedztwie rzeki Odry i cieków ściśle chronionej wydry.

Spośród owadów stwierdzono na terenie rezerwatu kwietnicę okazałą, która zamieszczona jest na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce (kategoria VU) oraz chroniony gatunek chrząszcza - biegacza skórzastego, który występuje najczęściej w lasach o cechach naturalnych, a także znanego z mniej niż 10 stanowisk w województwie opolskim gatunku chrząszcza z rodziny biegaczowatych - biegacza Ulricha.

Lasy rezerwatu stanowią ważną ostoję dla gatunków ptaków charakterystycznych dla dobrze zachowanych ekosystemów leśnych, tj.: kani czarnej, kani rudej, bielika, dzięcioła średniego, dzięcioła zielonosiwego, czy też dzięcioła czarnego.

Miejsce to charakteryzuje się bogatą chiropterofauną. Występuje tu: karlik większy, karlik malutki i karlik drobny oraz liczne gatunki nocka.

Ponadto stwierdzono tu, rzadkiego na Opolszczyźnie, jak i w skali kraju, gatunku grzyba – podgrzybka czerwonawego.

Starorzecze Odry znajdujące się w rezerwacie przyrody Narok