Wydawca treści
Bądź bezpieczny w lesie
Lista zagrożeń występujących w lesie:
Drzewa rosnące w lesie, a w szczególności ich martwe i obumierające części - drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
Jednak nawet zdrowe drzewa mają gałęzie, które w wyniku podmuchu wiatru mogą się łamać. Zdarzają się również wiatrowały, czyli drzewa przewrócone przez wiatr. Zimą na koronach drzew zalega warstwa mokrego śniegu powodująca łamanie gałęzi - to zjawisko nazywamy okiścią, a połamane w jej wyniku drzewa śniegołomami. W każdym momencie z drzewa może coś spaść (złamana gałąź, zalegający śnieg itp.).
Drogi leśne - mogą po nich poruszać się różne pojazdy: specjalistyczny sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne.
Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. Drogi i ścieżki leśne mogą mieć różną nawierzchnię oraz koleiny i dziury.
Prace leśne - np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny - koła łowieckie organizują polowania zbiorowe kilka lub kilkanaście razy w roku. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
Dzikie zwierzęta - mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (np. wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne. Nie podchodźmy do dzikich zwierząt, nie płoszmy ich. Niektóre dzikie zwierzęta są bardzo niebezpieczne, np. żmija zygzakowata jest jadowita. W lesie możemy również spotkać owady: kleszcze, meszki, komary, osy, szerszenie i inne.
Pożary - w okresach bez opadów zdarzają się pożary lasów, które są bardzo niebezpieczne. Stanowią bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie.
Niekorzystna pogoda - burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, oblodzone drogi i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
Rośliny i grzyby - mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
Niewypały i niewybuchy - podczas wojny nasze lasy stanowiły front walki. W związku z działaniami wojennymi do dzisiaj musimy liczyć się z ryzykiem natknięcia się na niebezpieczne powojenne znaleziska. W przypadku zauważenia zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt (pożar, wnyki i sidła kłusowników, niewybuchy i niewypały oraz inne) prosimy o pilne powiadomienie Nadleśnictwa Opole lub innych właściwych służb (straż pożarna, policja).
Będąc świadomym występujących zagrożeń,
w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.