Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa Opole
Lasy Nadleśnictwa Opole
Lasy Nadleśnictwa Opole położone są w całości na terenie województwa opolskiego
Lasy Nadleśnictwa Opole położone są w całości na terenie województwa opolskiego
Lasy Nadleśnictwa Opole położone są w całości na terenie województwa opolskiego, swoim zasięgiem administracyjnym obejmuje 695,5 km2, w tym: powiaty Brzeski (z gminą Lewin Brzeski), Oleski (z gminami Dobrodzień i Zębowice), Opolski (z gminami: Chrząstowice, Dąbrowa, Komprachcice, Niemodlin, Ozimek, Miasto Ozimek, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice i Turawa) i Miasta Opole. W sumie w granicach administracyjnych znajdują się 4 powiaty i 14 gmin.
Sąsiadującymi nadleśnictwami są:
Nadleśnictwo Kup i Turawa - od strony północnej,
Nadleśnictwo Olesno - od strony północno-wschodniej,
Nadleśnictwo Lubliniec - od strony wschodniej,
Nadleśnictwo Zawadzkie - od strony południowo-wschodniej,
Nadleśnictwo Strzelce Opolskie - od strony południowej i południowo-wschodniej,
Nadleśnictwo Prószków - od strony południowej i południowo-zachodniej,
Nadleśnictwo Tułowice – od strony południowo-zachodniej,
Nadleśnictwo Brzeg - od strony północno-zachodniej.
Nadleśnictwo składa się z jednego obrębu leśnego|:
– Opole, o powierzchni 22 945,66 ha (dane wg stanu na 01.01.2024r.).
Nadleśnictwo podzielone jest na 14 leśnictw:
01 Narok, 02 Dąbrowa, 03 Lipowa, 04 Suchy Bór, 05 Walidrogi, 06 Grotowice, 07 Dąbrowice, 08 Knieja, 09 Krasiejów, 10 Grodziec, 11 Zawada, 12 Chrząstowice, 13 Dębska Kuźnia, 14 Leśnictwo Szkółkarskie Zawada